Gdzie?

Gabon, Park Narodowy Ivindo

Kiedy?

terminy:

sierpień 2020

16 dni

Dla kogo?

Jeśli lubisz wymagające wędrówki z plecakiem i spływy kajakowe, a dodatkowo pociąga Cię prawdziwa dżungla, to wyprawa właśnie dla Ciebie.

Ekspedycja, czyli co?

Jedziemy w małym, 5-7 osobowym zespole. Przez ok. 14 dni będziemy odcięci od wszelkiej cywilizacji, zdani wyłącznie na nasz ekwipunek, motywację, przygotowanie i doświadczenie lidera oraz towarzyszącym nam strażnikom Parku. Będziemy poruszać się w trudnym i całkowicie bezludnym terenie, poza wszelkimi szlakami. Dla bezpiecznej realizacji celów wyprawy korzystać będziemy ze specjalistycznego sprzętu. Każdy z uczestników będzie miał okazję nawigować z pomocą GPS i kompasu, a także uczyć się technik funkcjonowania w dżungli (pokonywania przeszkód terenowych, rozpalanie ogniska z mokrego drewna, zdobywania wody itp.).

Czy poradzę sobie?

Wyprawę przemyślałem tak, aby każda dorosła osoba bez problemów ze zdrowiem była w stanie dotrzymać nam kroku. Naturalnie przyda się popracować nad kondycją przed wyjazdem – doradzę Ci jak to zrobić.

Najtrudniejszą częścią ekspedycji będzie 3-4 dniowy marsz przez dziewiczy las równikowy. W tym czasie każdy uczestnik będzie niósł swój plecak. Część ekwipunku będzie można przekazać towarzyszącym nam tragarzom (ale nie więcej niż 8 kg). Dodatkowo czeka nas łącznie 6-7 dni wiosłowania w jednoosobowych pontonach typu packraft. Jeśli spływy kajakowe nie są Ci obce, to bez obaw – pływanie na packrafcie jest dużo łatwiejsze! Taki mały ponton jest dużo bardziej zwrotny i stabilniejszy od kajaka. A w razie przenoski waży śmiesznie mało (2-4 kg).

W dżungli jest ciepło (ale nie upalnie) i wilgotno, dlatego męczymy się szybciej. Jednak tempo marszu będzie dostosowane do uczestników i nikt nie zostanie bez opieki.

DZIEŃ 1
LIBERVILLE – Przylatujemy do Libreville. To stolica i największe miasto Gabonu, afrykańska metropolia malowniczo położona nad samym oceanem. Nabieramy sił po podróży. W zależności od pory dnia zwiedzamy miasto. Do większości interesujących miejsc można dotrzeć na piechotę, włączając w to spacer promenadą nad oceanem. Wieczorem wspólna kolacja. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 2
Transfer do Makokou. Po wczesnym śniadaniu czeka nas całodzienny przejazd samochodem terenowym (535 km).  Po drodze zatrzymamy się  na obiad w jakiejś typowo afrykańskiej restauracyjce w interiorze. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu L’Auberge de l’Assemblée.

DZIEŃ 3-11
Śniadanie w malowniczo położonej restauracji, co traktujemy jako pożegnanie z cywilizacją i luksusami. Następnie udajemy się  nad rzekę Ivindo, którą spłyniemy do wodospadów Kongou. Tym samym rozpocznie się właściwa część ekspedycji. Nasze packrafty są całkiem stabilne, co pozwoli nam pokonać mniejsze bystrza. A te groźniejsze po prostu będziemy obchodzić brzegiem, czasem zagłębiając się w las, niosąc nasze ultralekkie pontony na plecach.
Podczas całego pobytu w PN Ivindo nocować będziemy w lesie, w naszych hamakach lub namiotach. Będziemy korzystać ze sprzętu biwakowego, który będzie transportowany częściowo na naszych plecach, a częściowo na plecach naszych tragarzy. Podczas spływów będziemy rozbijać się nad zalesionymi brzegami rzek Kongou i Dji-Dji, a na etapie trekingu przez las – w szczerej dżungli. Podczas marszu przez las każdy z uczestników będzie miał możliwość spróbowania swoich sił w roli maczetera torującego drogę pozostałym, a także nawigatora. Dzięki obecności doświadczonych strażników Parku, będziemy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, a także nauczyć się funkcjonowania w dżungli.

Gorący posiłek przy ognisku i błogi sen w tajemniczych dźwiękach dżungli będą wieńczyć każdy dzień.
Bądź gotów na ok. 7 dni emocjonującego spływu i 3-4 dni forsownego marszu. Trudy te wynagradzać nam będzie obcowanie z dziewiczą przyrodą i eksploracja majestatycznych wodospadów Kongou i Dji-Dji. Bardzo możliwe, że nad brzegami rzek zobaczymy słonie leśne lub goryle!

DZIEŃ 12

A teraz prawdziwy deser! Na sam koniec eksploracji wodospadów Dji-Dji odwiedzimy słynną Baï de Langoué. To duża polana pośrodku dżungli, gdzie gromadzą się dzikie zwierzęta szukające soli mineralnych.  Dzięki postawionej na skraju polany wysokiej ambony, będziemy mieli świetne warunki do obserwacji zwierząt, które w lesie dostrzec jest bardzo trudno. W Baï de Langoué widuje się liczne słonie leśne, bawoły, antylopy, a nawet goryle!

DZIEŃ 13
Po wyjściu z lasu dojedziemy
terenowym autem do stacji kolejowej, gdzie złapiemy nocny pociąg do Libreville.

DZIEŃ 14, 15
Ostatnie dwa dni pobytu w Gabonie poświęcimy na zasłużony wypoczynek na plaży, których nie brakuje w okolicach stolicy. Będzie też czas na zakup pamiątek i wieczorne świętowanie udanej wyprawy w rytmach afrykańskiego bitu.

DZIEŃ 16

Wylot

 

UWAGA: powyższy program należy traktować orientacyjnie – w zależności od  okoliczności przebieg wyprawy może ulec zmianie.

Ekspedycja Ivindo - wyprawa po dżungli w Gabonie

To nie żarty – prawdziwa wyprawa przez afrykańską dżunglę!

Dotrzyj ze mną do największych wodospadów w Afryce Równikowej. Przepłyniemy dziesiątki kilometrów zaginionymi w dżungli rzekami, a tam, gdzie ich nie ma, przedrzemy się pieszo przez dziewiczy las. Masz unikalną okazję poznać prawdziwy las równikowy, w samym jego sercu, poza udeptanymi ścieżkami. Dzięki doświadczeniu zdobytemu na licznych ekstremalnych wyprawach nauczę Cię, jak sobie radzić w dżungli. Z kolei dzięki przyjaźniom nawiązanym z władzami Parku Narodowego Ivindo będę mógł Cię zaprowadzić tam, gdzie inni turyści nie docierają.

Mocne wrażenia i niezapomniana przygoda – gwarantowane!

GABON

Mało kto wie, że zdjęcia do najnowszego filmu o Tarzanie z Alexandrem Skarsgårdem w roli głównej, kręcone były właśnie w Gabonie.
Zielona, dziewicza dżungla jest największym atutem tego mało znanego i rzadko odwiedzanego przez turystów kraju. Afrykańska oaza dzikiej przyrody: 80% powierzchni pokrywa wilgotny las równikowy.  Wielka, zielona plama na mapie, jednym bokiem przytulona do oceanu. Bez miast, bez dróg, bez cywilizacji. Zieleń dżungli poprzecinana błękitnymi wstążkami rzek.
Wśród tej bujnej roślinności żyją słonie leśne, bawoły, mandryle, setki gatunków ptaków, szympansy, a nawet goryle nizinne.Tu króluje przyroda. A przy tym, jest to jednocześnie kraj bezpieczny i stabilny politycznie.

Gabon jest tylko nieco mniejszy od Polski. I na tym obszarze żyje zaledwie 1,5 mln mieszkańców. Jeśli jesteś miłośniczką albo miłośnikiem natury, wybrałaś idealnie.

PARK NARODOWY IVINDO

Park Narodowy Ivindo rozciąga się we wschodniej części Gabonu na powierzchni 300 000 ha, prawie w całości zalesionych. Najbardziej znany ze spektakularnych wodospadów Kongou i Mingouli na rzece Ivindo, znanych jako „cuda Ivindo”, a także trudno dostępnych i przez to rzadko odwiedzanych wodospadów Dji-Dji.

Znajdziemy tu i odwiedzimy Langoué Bai, jedną z pięciu największych afrykańskich polan do obserwacji zwierząt. Langoué Bai to miejsce pracy naukowców. W okolicznym lesie żyje nietknięta populacja dzikich leśnych słoni. W rekordowe dni widziano ich na polanie nawet 90. Inne gatunki ssaków, które korzystają z baï to zachodni goryl nizinny, afrykański bawół leśny, świnia rzeczna i populacja sitatunga (gatunek antylopy). Tak, masz szansę spotkać osobiście goryla!