Termin: 2022

23 dni

Koszt: ok. 20 000 zł

Cena obejmuje generalnie wszystkie koszty związane z wyprawą, wraz z lotem z Europy i wynajmem sprzętu packraftowego.

Zapytaj o szczegóły: afrykadominika@gmail.com

 

PAPUA PACKRAFTING

Papua Zachodnia to jedno z ostatnich miejsc na naszej planecie, na którego mapach do niedawna figurowały białe plamy z komentarzem „brak danych o rzeźbie terenu”. Mieszkańcy niektórych rejonów do początku drugiej dekady XXI wieku nie mieli bezpośredniego kontaktu ze światem zewnętrznym.

Po dziś dzień w trzech trudno dostępnych dolinach Gór Śnieżnych funkcjonują kamieniołomy, w których wytwarza się narzędzia użytkowe z kamienia – ostrza siekier, adze i tłuczki do sago. Na nizinnych bagnach dżungli można trafić na obozowiska plemion Kopka i Korowai. Ludzie ci żyją w domach zbudowanych w koronach drzew kilkanaście metrów nad ziemią. Codziennością są polowania na czarowników i rytualny kanibalizm.

Wyprawę PACKRAFTING PAPUA zaczniemy w górach centralnego masywu, na terenach ludów z grupy kulturowej Dani. 

Pierwszym etapem będzie trekking w dół stromej doliny. Start w pobliżu jednego z ostatnich kamieniołomów, aby po ok. tygodniu marszu dotrzeć do miejsca, gdzie rzeka Seradala będzie nadawać się do wodowania packraftów (trekking z miejscowymi tragażami).

Przez kolejnych kilka dni będziemy wiosłować pośród lasów porastających podnóża Gór Śnieżnych w rejonie zamieszkanym przez Pigmejów Una, następnie wpłyniemy w sieć strumieni tworzących górny bieg rzeki Einlanden i przez tereny na pograniczu ludów Kopka, Korowai i Kombai spłyniemy w dół, na tereny nizinnej bagiennej dżungli. Po drodze będziemy biwakować nad rzeką, w obozowiskach koczowników i osadach łowców krokodyli i myśliwych.

Po pokonaniu górnego biegu rzeki dotrzemy na pogranicze plemienia Asmat i ruszymy w stronę Morza Arafura. Asmaci owiani złowróżbną sławą łowców głów (na ich terenach w 1961 roku zginął, prawdopodobnie zjedzony przez kanibali Michael Rockefeller) są jednymi z najbardziej utalentowanych rzeźbiarzy Oceanii. Nocując w tradycyjnych długich domach będziemy mieli okazję podziwiać rzeźby i słupy totemiczne wyobrażające przodków-wojowników. Płynąc ku morzu przyjrzymy się życiu lokalnych plemion żyjących wokół rzek stanowiących jedyne drogi w tym rejonie.

Współorganizatorami wyprawy są moi przyjaciele – Anna i Jakub Urbańscy, członkowie The Explorers Club, od ponad 15 lat eksplorujący indonezyjską część Nowej Gwinei, dokumentujący rękodzieło, sztukę i obrzędy papuaskich plemion. Ich wyprawy do Papui zostały nagrodzone Kolosem 2008 i wyróżnieniem Kolosów za rok 2012 w kategorii podróże. Owocem wypraw jest największa prywatna kolekcja rękodzieła i sztuki asmackiej w Polsce oraz trzy kolekcje etnograficzne zebrane na zlecenie Muzeum Azji i Pacyfiku, stanowiące trzon stałej ekspozycji poświęconej Oceanii. Eksponaty etnograficzne przywiezione przez A i J. Urbańskich znajdują się również w kolekcji Muzeum Narodowego oraz kolekcjach prywatnych.

Urbańscy są autorami szeregu publikacji popularnonaukowych o Papui, autorami dwóch wystaw etnograficznych w MAIP w Warszawie, kilku wystaw fotograficznych oraz licznych pokazów slajdów podróżniczych poświęconych Papui.

[et_pb_wc_gallery _builder_version=”4.0.7″][/et_pb_wc_gallery]