PACKRAFTING W MEKSYKU

NA PACKRAFCIE (Ekspedycja Nkam)

Eksploracja rajskiej, dzikiej rzeki w poszukiwaniu starożytnych miast Majów. Biwakowanie, dżunglowanie itp. Na koniec piwko/tequila pod palmą na białym piaseczku.

Termin:

 • 27 listopada – 12 grudnia 2021 (17 dni)

We wschodniej części stanu Chiapas na przestrzeni 330 km2 rozpościera się górzysty teren rezerwatu porośniętego wiecznie zielonym lasem deszczowym. To właśnie tam płynie tajemnicza rzeka Tzendales, której górny i środkowy bieg jest bardzo rzadko eksplorowany.
Aby dotrzeć do rzeki, musimy najpierw przejechać autobusem z Cancun do Palenque, a następnego dnia wynająć terenowe auto, które zawiezie nas możliwie jak najbliżej rzeki. Tak czy inaczej czekać nas będzie wędrówka przez górzystą dżunglę co najmniej kilkanaście kilometrów.
Gdy w końcu dotrzemy do rzeki, rozpoczniemy wymagający spływ na packraftach. Będziemy zmagać się z wartkim nurtem rzeki, pokonywać trudne bystrza, a niebezpieczne obchodzić. Będziemy sycić oczy szmaragdowymi wodami Tzendales i podziwiać majestatyczne wodospady. Na noc będziemy rozbijać małe obozowiska nad brzegami gęsto porośniętymi bujną roślinnością i zasypiać przy niesamowitych dźwiękach tropikalnego lasu. A nazajutrz znów na rzekę, odkrywać nieznane. I tak przez tydzień. Kto wie – być może natrafimy na zatopione w dżungli ruiny Majów… Nie brakuje ich przecież w tamtym regionie.
Tzendales uchodzi do większej rzeki Lacantun, której spokojne wody zaprowadzą nas do majestatycznych budowli kultury Majów – Yaxchilán oraz Piedras Negras.
Ostatnie dwa dni poświęcimy na beztroskie byczenie się nad turkusowym Morzem Karaibskim.

 

Czas – 17 dni
w tym:
lot z Europy – 1 dzień
dojazd na miejsce akcji – 2 dni
trekking – 1 dzień
spływ Tzendales – ok. 5-7 dni
spływ Lacantun/Usumacinta – ok. 2-3 dni
powrót do Cancun – ok. 1-2 dni
plażowanie – ok. 1-2 dni
lot powrotny – 1 dzień

 

Wyposażenie:
Zapewniam profesjonalne packrafty górskie marki MRS (packraft, wiosło, kamizelka, kask).
Każdy uczestnik zabiera własny sprzęt biwakowy (namiot/hamak) i żywność na 7 dni

Wymagania

 • Umiejętność pływania (wpław).
 • Mile widziane opływanie kajakiem.
  (doświadczenie w kajakarstwie górskim to ideał). Wyprawa siłą rzeczy będzie zawierać szkolenie z podstaw pływania packraftem po rzekach górskich (technika, asekuracja).
 • Czerpanie frajdy z całodziennego wysiłku fizycznego (obchodzenie trudnych miejsc na rzece z całym ekwipunkiem bez pomocy tragarzy)

Koszty (szacunkowe)

5500 zł + lot z Berlina ok. 2000 zł

w cenie wyprawy:

 • prowadzenie całego wyjazdu i szkolenia na rzece
 • wynajem profesjonalnego packraftu z osprzętem
 • transport wewnętrzny (busy, wynajem aut, łodzi motorowych itp.)
 • do 5 noclegów w hotelach

Cena nie zawiera:

 • wyżywienia i ubezpieczenia ze sportami wysokiego ryzyka (ok. 750 zł)