PACKRAFTING W MEKSYKU

NA PACKRAFCIE (Ekspedycja Nkam)

Eksploracja rajskiej, dzikiej rzeki w poszukiwaniu starożytnych miast Majów. Biwakowanie, dżunglowanie itp. Na koniec piwko/tequila pod palmą na białym piaseczku.

Termin:

 • I kwartał 2022 (16 dni) – zapytaj!

We wschodniej części stanu Chiapas na przestrzeni 330 km2 rozpościera się górzysty teren rezerwatu porośniętego wiecznie zielonym lasem deszczowym. To właśnie tam płynie tajemnicza rzeka Tzendales, której górny i środkowy bieg jest bardzo rzadko eksplorowany.
Aby dotrzeć do rzeki, musimy najpierw przejechać autobusem z Cancun do Palenque, a następnego dnia wynająć terenowe auto, które zawiezie nas możliwie jak najbliżej rzeki. Tak czy inaczej czekać nas będzie wędrówka przez górzystą dżunglę co najmniej kilkanaście kilometrów.
Gdy w końcu dotrzemy do rzeki, rozpoczniemy wymagający spływ na packraftach. Będziemy zmagać się z wartkim nurtem rzeki, pokonywać trudne bystrza, a niebezpieczne obchodzić. Będziemy sycić oczy szmaragdowymi wodami Tzendales i podziwiać majestatyczne wodospady. Na noc będziemy rozbijać małe obozowiska nad brzegami gęsto porośniętymi bujną roślinnością i zasypiać przy niesamowitych dźwiękach tropikalnego lasu. A nazajutrz znów na rzekę, odkrywać nieznane. I tak przez tydzień. Kto wie – być może natrafimy na zatopione w dżungli ruiny Majów… Nie brakuje ich przecież w tamtym regionie.
Tzendales uchodzi do większej rzeki Lacantun, której spokojne wody zaprowadzą nas do majestatycznych budowli kultury Majów – Yaxchilán oraz Piedras Negras.
Ostatnie dwa dni poświęcimy na beztroskie byczenie się nad turkusowym Morzem Karaibskim.

 

Czas – 16 dni
w tym:
lot z Europy – 1 dzień
dojazd na miejsce akcji – 2 dni
trekking – 1 dzień
spływ Tzendales – ok. 5-7 dni
spływ Lacantun/Usumacinta – ok. 2-3 dni
powrót do Cancun – ok. 1-2 dni
plażowanie – 1 dzień
lot powrotny – 1 dzień

 

Wyposażenie:
Zapewniam profesjonalne packrafty górskie marki MRS (packraft, wiosło, kamizelka, kask).
Każdy uczestnik zabiera własny sprzęt biwakowy (namiot/hamak) i żywność na 7 dni

Wymagania

 • Umiejętność pływania (wpław).
 • Mile widziane opływanie kajakiem.
  (doświadczenie w kajakarstwie górskim to ideał). Wyprawa siłą rzeczy będzie zawierać szkolenie z podstaw pływania packraftem po rzekach górskich (technika, asekuracja).
 • Czerpanie frajdy z całodziennego wysiłku fizycznego (obchodzenie trudnych miejsc na rzece z całym ekwipunkiem bez pomocy tragarzy)

Koszty (szacunkowe)

5500 zł + lot z Berlina ok. 2000 zł

w cenie wyprawy:

 • prowadzenie całego wyjazdu i szkolenia na rzece
 • wynajem profesjonalnego packraftu z osprzętem
 • transport wewnętrzny (busy, wynajem aut, łodzi motorowych itp.)
 • do 5 noclegów w hotelach

Cena nie zawiera:

 • wyżywienia i ubezpieczenia ze sportami wysokiego ryzyka (ok. 750 zł)