PACKRAFTING w AMAZONII (Kolumbia)

Packraftowa eksploracja jednego z najdzikszych obszarów dorzecza Amazonki!

 

Wyprawę organizuję wspólnie z moim kolegą (Oldrich Rican), który jest zoologiem, docentem na Uniwersytecie w Czeskich Budziejowicach, jednym z najwybitniejszych na świecie ichtiologów specjalizującym się w rybach słodkowodnych Ameryki Południowej i Środkowej (odkrył wiele nowych gatunków). Ponadto jest wytrawnym podróżnikiem, ma na koncie kilkadziesiąt wypraw (zwłaszcza do Amazonii), w tym wiele samotnych, z mocnym akcentem surwiwalowym. Zna się nie tylko na rybach – ma szeroką wiedzę na temat świata dzikich zwierząt, czym chętnie dzieli się podczas wyprawy. Dzięki temu podróżowanie w jego towarzystwie jest nie do przecenienia.

Oto opis wyprawy jego autorstwa:

Południowo-wschodni kraniec kolumbijskiej Amazonii obejmuje ponad 200 000 km2 amazońskich rzek, lasów i gór, które kolumbijska konstytucja z 1991 r. oddała prawowitym właścicielom, rdzennej ludności (Indianie), aby mogli podążać własną drogą w przyszłość i rządzić się będą według własnego wyboru i własnych praw. Żadne państwo nigdy czegoś takiego nie zrobiło, dlatego Kolumbia ustanowiła precedens dla całego świata. Na tym obszarze Kolumbii zachowały się najbardziej tradycyjne indyjskie wioski na świecie, a Indianie są tu otwarci na gości, ponieważ nie odczuwają presji ze strony świata zewnętrznego, w przeciwieństwie do większości części dorzecza Amazonki i obu Ameryk, gdzie zagrażają im wszelkiego rodzaju zagrożenia nacisków ze strony naszej cywilizacji, w tym górnictwa, wydobycia ropy naftowej, przetwarzania narkotyków i powiązanej przemocy.

Kolumbijska południowo-wschodnia Amazonia jest częścią największego ciągłego bloku lasu deszczowego Amazonii, który rozciąga się prawie na 800 000 km2 i obejmuje także przyległą część północno-zachodniej Brazylii i południowej Wenezueli.

Istnieją trzy punkty dostępu do tej części kolumbijskiej części Amazonii: lotniska w Araracuara, Mitu i Inirida. Na tę wyprawę wybierzemy Mitu, położone nad brzegiem rzeki Vaupes, jednego ze źródeł potężnej Rio Negro, największej „czarnowodnej” rzeki na świecie i piątej rzeki świata pod względem ilości przepływu wody.

Vaupes jest rzeką czarnowodną, w przeciwieństwie do czystych lub błotnistych rzek występujących w większości dorzecza Amazonki, w tym w Ekwadorze. Krajobraz, a także typ lasów deszczowych Amazonii różni się od większości dorzecza Amazonki, w tym Ekwadoru. Rzeki tego obszaru są pełne katarakt (bystrzy i wodospadów; w kolumbijskiej Amazonii zwane Cachiveras), w związku z czym pływanie po nich jest trudne lub niemożliwe, z wyjątkiem małych łódek. Przyczyniło się to do ochrony krajobrazu i rdzennej ludności tego obszaru, w przeciwieństwie do wielu innych części Amazonii. Geologia tego obszaru (zwanego Guianas, do którego należy południowo-wschodni róg Kolumbii) jest wyjątkowa w dorzeczu Amazonki i jest typowa ze względu na obecność gór stołowych (Tepuis) i izolowanych zaokrąglonych wzgórz (Cerros), często ze szczytami pozbawionych roślinności, oferujących niepowtarzalne widoki na otaczający krajobraz.

Nasza wyprawa przyleci do osady Mitu samolotem z Bogoty, stolicy Kolumbii. Przepłyniemy rzekę Vaupes na packraftach przez 95 km, po drodze badając i pokonując katarakty, ujścia dopływów, indiańskie wioski, a także powspinamy się na niektóre szczyty Cerros, aby podziwiać piękne widoki na niekończący się las deszczowy i rzeki. Będziemy spać w lesie, na białych piaszczystych plażach i na skalistych występach. Nasza podróż w dół rzeki Vaupes zakończy się u ujścia Rio Aviyu (zwanego także Tucunaré), nizinnego dopływu również czarnej wody, którym będziemy wiosłować pod prąd (w tej dolnej części praktycznie nie ma prądu) przez 30 km. Jest to niewielka rzeka, o szerokości jedynie 30-10 m, która umożliwi nam bliski kontakt z lasem deszczowym i obserwację jego mieszkańców, w tym dużej różnorodności ryb, niektórych być może jeszcze nieodkrytych. Naszą wodną wyprawę zakończymy w wiosce Bogota Cachivera, jak sama nazwa wskazuje – w miejscu, gdzie na rzece zaczyna się katarakta. W okolicach Bogoty Cachivera odwiedzimy bystrza i przyległe Cerro, a w drodze powrotnej będziemy mieli więcej Cerros, wiosek i małych rzek do zobaczenia.

Wówczas, z lżejszymi plecakami możemy przejść szlakiem z Bogoty Cachivera z powrotem do Mitu. Dla chętnym możliwość przejechania części drogi w kierunku wioski Murutinga motocyklem. Stamtąd trasa się poszerza i jest przejezdna dla motocarros (zwanych w Azji tuk-tuk), a od tego miejsca do Mitu będziemy używać motocarros do eksploracji większej liczby obszarów w zależności od czasu, jaki nam pozostanie. Nasz lot powrotny będzie ponownie odbywać się z Mitu do Bogoty.

Zdjęcia nie pochodzą z okolic Mitu, gdyż jeszcze tam nie byłem. Moje zdjęcia pochodzą z okolic Iniridy lub z Wenezueli, tylko po to, aby zilustrować główne cechy tego typu krajobrazu.

Dla kogo?

Dla każdego, kto umie pływać (wpław). Wskazane jest także jakiekolwiek doświadczenie w kajaku jednoosobowym lub packrafcie i gotowość do .

Każdy uczestnik musi być gotowy do noszenia plecaka z pełnym ekwipunkiem (ok. 20-25 kg). 

Terminy:

  • przełom listopada i grudnia 2024, około 18 dni

Cena:

Wyprawa – 1500 EUR (w tym wynajem sprzętu packraftowego)
Bilet lotniczy ok. 1100 EUR
Pozostałe koszty na miejscu – ok. 400 EUR
(transport wewnętrzny, ewentualne noclegi w hotelach, wyżywienie w cywilizacji)

Wstępnie zainteresowanych proszę o wypełnienie ankiety zgłoszenia:

ZGŁOSZENIE