Gdzie?

Mali

Kiedy?

10 – 25 listopada 2018

16 dni

Dla kogo?

Jeśli lubisz wymagające wędrówki z plecakiem i spływy kajakowe, a dodatkowo pociąga Cię egzotyka afrykańskich kultur, to wyprawa właśnie dla Ciebie.

Ekspedycja, czyli co?

Jedziemy w małym, 5-7 osobowym zespole. To nie będzie rekreacyjna wycieczka klimatyzowanym autokarem (choć tam, gdzie ma to sens, będziemy z tego korzystać). Czeka nas 3-dniowy spływ kajakiem po rzece Bani (rzeka nizinna) oraz 5 dni wędrówki po górach. Prawie połowę noclegów spędzimy na łonie natury – pod namiotami. 

Czy poradzę sobie?

Wyprawę przemyślałem tak, aby każda dorosła osoba bez problemów ze zdrowiem była w stanie dotrzymać nam kroku. Naturalnie przyda się popracować nad kondycją przed wyjazdem – doradzę Ci jak to zrobić.

Najtrudniejszą częścią wyprawy będzie 5 dniowy trekking po Kraju Dogonów. W tym czasie każdy uczestnik będzie niósł swój plecak. Część ekwipunku będzie można przekazać towarzyszącym nam tragarzom (ale nie więcej niż 8 kg). Dodatkowo czeka nas 3 dni wiosłowania w pneumatycznych dwuosobowych kajakach. 

Mali to gorący kraj, ale w listopadzie temperatura jest komfortowa i rzadko przekracza 30 stopni. Dodatkowym plusem jest brak opadów w tym czasie.

Wyprawa do Mali - śladami Bozo i Dogonów

Jedź za mną na wyprawę do Mali!

To, że Mali jest jednym z najciekawszych krajów w Afryce, nie jest żadnym odkryciem. Mistyczne miasto Djené z największą na świecie budowlą z błota, czy zdumiewający Kraj Dogonów, z wioskami zawieszonymi na skalnych urwiskach, to prawdziwe perełki dla rasowych podróżników. Te, a także inne atrakcje Mali znajdą się w naszym programie. Ale nie będziemy podróżować w tradycyjny sposób. To będzie prawdziwa wyprawa ze sportowym zacięciem!

Mało kto wpada na pomysł, aby do Djenné dotrzeć rowerem, a do kraju Dogonów… przypłynąć kajakiem!

Zabiorę Cię w podróż, podczas której odwiedzimy największe skarby Mali, a przy okazji  spędzimy czas bardzo aktywnie: na rowerze, w kajaku i na wędrówce po tajemniczych górach.

DZIEŃ 1

Przylot do Bamako, transfer z lotniska do hotelu. W zależności od pory dnia będzie czas na zwiedzanie miasta. Ale nie czarujmy się – Stolica Mali nie ma wielu atrakcji do zaoferowania. Dlatego nazajutrz z samego rana wyruszymy w interior…

DZIEŃ 2

Transfer samochodem 4×4 do Segou. Po drodze odwiedzimy jedną z tradycyjnych malijskich wiosek zagubionych gdzieś w rozległym Sahelu. Po przyjeździe do hotelu w średniowiecznym Segou, wybierzemy się na spacer po nabrzeżu, aby rozkoszować się oglądaniem zachodu słońca nad rzeką Niger. Posłuchamy także koncertu muzyki tradycyjnej na korze.

DZIEŃ 3

Śniadanie w hotelu i wyjazd do Djenné. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu na „starówce”.

DZIEŃ 4

Do południa zwiedzanie starej części miasta, w tym największego na świecie meczetu z błota wpisanego na listę UNESCO. Oprócz samego meczetu warto zatopić się w labirynt wąskich uliczek i podziwiać tę niecodzienną architekturę i obserwować żyjących tam mieszkańców. Po południu kończymy część rekreacyjną: chwytamy za wiosła rozpoczynamy spływ rzeką Bani

DZIEŃ 5, 6

Będziemy płynąć z prądem w kierunku miasta Mopti, po drodze obserwując ciężką pracę miejscowych rybaków, łowiących ryby na wiele sposobów. Zapewne kupimy od nich kilka pięknych okazów na kolację. Noce spędzimy w niewielkich, ale bardzo klimatycznych wioskach zamieszkanych przez ludzi z plemienia Bozo, zupełnie nieprzywykłych do odwiedzin turystów. To będzie kwintesencja egzotyki w wydaniu afrykańskim!

Wieczorem trzeciego dnia dotrzemy do Mopti, gdzie rzeka Bani wpada do Nigru – największej rzeki w Afryce Zachodniej i trzeciej pod względem długości na całym kontynencie. Zakwaterujemy się w wygodnym hotelu, gdzie przy dobrej kolacji będziemy wspominać najciekawsze chwile spędzone na rzece.

DZIEŃ 7

Po śniadaniu udamy się na spacer do portu, który absolutnie nie przypomina tych znanych nam ze świata Zachodu. Po południu ruszymy samochodem 4×4 do słynnego Kraju Dogonów.

DZIEŃ 8-12

Trekking po Kraju Dogonów to największa atrakcja w Mali i punkt obowiązkowy wszystkich wypraw do tego kraju. Będziemy podziwiać malownicze wioski ukryte na skalnych urwiskach z tajemniczą kulturą tutejszych mieszkańców. Będzie nam towarzyszyć anglojęzyczny lokalny przewodnik. Dzięki niemu dowiemy się wielu zaskakujących informacji o Dogonach i ich wielowiekowej tradycji. Zobaczymy w jak trudnych warunkach terenowych radzą sobie z uprawą zboża (proso) i warzyw, poznamy ich rękodzieło, odwiedzimy miejsca kultu. Czy wiedziałeś, że Dogoni już kilka wieków przed wynalezieniem nowoczesnych teleskopów wiedzieli o systemie gwiazdy Syriusz?

Noce spędzać będziemy w dogodnych obozowiskach, w namiotach, lub po prostu pod rozgwieżdżonym niebem.

DZIEŃ 13

Po zakończeniu trekkingu dotrzemy do hotelu w Douentzy, skąd nazajutrz udamy się do ostatniej – niezwykłej atrakcji w Mali – Hombori. Ten kompleks pięciu pionowych skał wybijających się na kilkaset metrów z płaskiego podłoża od lat stanowi łakomy kąsek dla    wspinaczy z całego świata! Spędzimy tam całe popołudnie i wieczór, podziwiając wprost epicki zachód słońca…

DZIEŃ 14-15

powrót do Bamako samochodem 4×4 i autobusem.

DZIEŃ 16

Wylot

 

UWAGA: powyższy program należy traktować orientacyjnie – w zależności od  okoliczności przebieg wyprawy może ulec zmianie.

Cena wyprawy: 1900 EUR + 3100 PLN

 

Cena przelotu: ok. 3200 PLN

Zasady płatności:
I rata:
opłata rezerwacyjna 1100 zł płatna przy zapisie

II rata:
2100 zł + 1900 euro płatna 30 dni przed wyjazdem

Cena wyprawy obejmuje:

 • opieka pilota w trakcie wyjazdu – Dominik Szmajda
 • wszelkie opłaty związane z trekkingiem w Kraju Dogonów – wynajem przewodnika, pozwolenia na robienie zdjęć, koszty noclegów i wyżywienia, 
 • koszty transportu na terenie Mali – samochód 4×4, klimatyzowany autobus
 • wynajem kajaka pneumatycznego na 3 dniowy spływ
 • 7 noclegów w hotelach i wyżywienie poza pobytem w Kraju Dogonów
 • film z wyprawy z Twoim udziałem ok. 30 min. (będzie zmontowany po ok. miesiącu od powrotu z wyprawy)
 • pomoc w uzyskaniu wizy
 • pomoc w zakupie biletu lotniczego
 • wszystkie atrakcje opisane w programie
 • możliwość skorzystania z pomocy tragarza podczas trekkingu w Kraju Dogonów
 • dokładne informacje o wymaganych szczepieniach i kwestiach zdrowotnych
 • listę rzeczy do zabrania i przedwyprawowe porady oraz wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie dręczące Cię pytania
 • podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • biletu lotniczego do Bamako i z powrotem
 • napojów do posiłków w restauracjach*
 • wizy (ok. 80 EUR)

*Przykładowe ceny napojów w restauracjach: woda mineralna 1,5 l – 3 zł, piwo (0,66 l) – 5-10 zł, Coca cola – 7 zł

 

Spotkanie przedwyjazdowe

Przed wyjazdem planuję zorganizować spotkanie dla uczestników wyprawy. Będzie to zapewne jeden z jesiennych weekendów. Omówimy sobie szczegółowo jak się przygotować do tej wymagającej wyprawy, a przy okazji poznamy się wzajemnie.

Niezależnie od tego, każdy zdeklarowany uczestnik otrzyma ode mnie mailem garść porad oraz listę ekwipunku.

Wyprawa odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia się minimalnej liczby uczestników – 4. Maksymalna liczba uczestników to 6 (+ja).